Informace pro vycházející žáky a jejich rodiče

18.09.2021 10:48
Vážení žáci a rodiče, v této rubrice budou zveřejňovány informace, které by vám měly usnadnit hledání odpovědi na otázku „Co dál?“ nebo spíše „Kam dál?“ po ukončení docházky na ZŠ.

Info č. 1 (20. 9. 2021)

Vážení žáci a rodiče,

informace můžete již nyní sami získávat z webových stránek informačního a vzdělávacího portálu Libereckého kraje www.edulk.cz, a to na odkazu přijímací řízení. Vlevo se objeví  sloupec INFORMACE K PŘIJÍMACÍMU ŘÍZENÍ PRO UCHAZEČE – PRO ŽÁKY A RODIČE. Zde se můžete podívat například na KATALOG OBORŮ  PRO  ŠKOLNÍ  ROK  2020/2021 s celkovým přehledem všech škol a oborů, které se na nich otevíraly v Libereckém kraji v minulém roce. Vše je včetně adres, webových stránek a dalších informací. Ano, je to z loňska, ale letos to nebude o mnoho jiné. Pokud již dnes máte nějakou školu vybranou a není z našeho kraje, sledujte průběžně její webové stránky.

Tak společně zkoumejte, hledejte, vybírejte a vy, milí žáci, vy se učte … Jak v češtině, tak v matematice bude ještě hodně práce, abyste při přijímačkách uspěli. Sami nyní v září vidíte, jak na tom jste. Více, než bylo zdrávo se při „covidové“ on-line  výuce doma odpočívalo, neboť ve vašich sešitech z matematiky máte látku probranou a zapsanou. Ale až na výjimky se znalostí mnoho nedostává. Takže žáci – budíček!!!

Kalendář akcí:

• 14. 10. 2021: účast IX. A na veletrhu vzdělávání v Liberci EDUCA 2021 (hokejová hala).  Je to čtvrtek, abyste případně mohli tento veletrh navštívit ještě i s rodiči v pátek (do 18:00) či v sobotu (do 13:00)
  • 4. 11. 2021: beseda k volbě povolání s pracovníky z Úřadu práce Liberec – uskuteční se nás ve škole
  • listopad až prosinec Projektový den ve Střední škole hospodářsko-lesnické ve Frýdlantu (přesný termín bude upřesněn).

Závěrem této první informace jedno doporučení, které bude platit po celou dobu výběru:

Sledujte webové stránky uvažovaných škol a využívejte nabídky dnů otevřených dveří. Jeďte se na vámi vybrané školy podívat.

Ing. Miroslav Beran

Info č. 2 (6. 10. 2021)

Vážení žáci a rodiče,

dne 14. 10. 2021 (čtvrtek)  pojedeme do Liberce na veletrh vzdělávání EDUCA 2021, který se koná v Home Credit Aréně v Liberci. Své stánky zde budou mít všechna gymnázia a střední odborné školy (nejen z Libereckého kraje) s propagací svých maturitních a učňovských oborů. U stánků škol budou nejen jejich ředitelé či zástupci, ale též studenti a učni těchto škol, se kterými si mohou zájemci popovídat, vyzpovídat je. A je to na jednom místě, pohromadě.  Proto máme zato, že není na škodu, když tam naše žáky vezmeme. Je to pro „deváťáky“ tak trochu odměna, neboť ne všechny základní školy tuto aktivitu provozují. Po celou dobu jsme (třídní učitelka a výchovný poradce) žákům k dispozici, kdyby najednou „ztratili“ řeč…

Výstupem naší návštěvy pak bývá i to, že nějaká škola žáka zaujme natolik, že přesvědčí rodiče, aby tam s ním zajeli ještě jednou. Proč ne. V pátek odpoledne je otevřeno do 18:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 13:00 hodin.

Letošní účast má však jeden „malý“ háček. COVID - vstup do haly – platná opatření. Oficiální informace byly zveřejněna až dne 7. 10. 2021.  Pro vstup platí jasná pravidla pro každého jednotlivce. Víme, že někteří žáci jsou očkovaní. Ti se prokáží certifikátem při vstupu a mohou jít rovnou do haly.  A žáci, kteří tato pravidla nesplňují, budou otestováni před vstupem do haly. Takže možná trochu zdržení, ale žádný velký problém. A testování je zdarma.

Organizační informace:

Sraz před školou – v 7:45 hodin. Návrat cca do 13:00 hodin – oběd ve školní jídelně bychom měli stihnout. S sebou doporučuji svačinu, pití, ale hlavně patřičnou zásobu slušného chování. A je dobré si třeba připravit i všetečné otázky (ohledně stipendia, internátu, volného času, apod.)

A nejdůležitější - nezapomenout  RESPIRÁTOR.

A nakonec potěšující zpráva pro žáky: „Odpoledka“ i příprava na přijímací zkoušky dne 14. 10. 2021 odpadá.

Výchovný poradce

Ing. Miroslav Beran