V osmé bé se hrály šachy

18.12.2018 11:16

    Již více než rok se v VIII. B naší ZŠ hrají o přestávkách šachy.  Bylo tedy logické, že se 1. ročník šachového vánočního turnaje konal dne 12. 12. 2018 právě tam. Zvláště, když  z osmi  přihlášených  hráčů  jich sedm bylo z této třídy. A tak se vlastně přebor školy zúžil na přebor třídy.

    Hráči byli rozděleni do dvou skupin. Nasazení byli Pavel Drahoňovský a Zdeněk Matyska, ostatní si svoji skupinu vylosovali. Hned v první partii nečekaně  prohrál  jeden z horkých favoritů Pavel Drahoňovský s Michalem Denkem. Pavel měl sice navrch a Michal se bránil, ale z přílišného tlaku přišel nepozorností o dámu a v poslední minutě  i o celou partii.  Protože ve druhé skupině Zdeněk nezaváhal a vyhrál všechny tři partie, bylo finále jiné, než se předpokládalo. Žádná  partie ve skupinách však nebyla jednoznačná a všechny končily těsně před limitem 15 minut.

    Dle umístění ve skupině si to pak žáci rozdali v bojích o umístění. Dvě utkání o umístění na předních místech skončila velice záhy. Michal Denk ve finále neuhlídal chytrou hru Zdeňka Matysky a do pěti minut bylo rozhodnuto. Stejně tak překvapil Pepa Tichý v úvodu partie o páté místo Míšu Hrevušovou a rychle vyhrál. Pavel Drahoňovský už další chybu neudělal a v boji o třetí místo přehrál Kamila Hýbla. Nejdelší partii tak svedli „outsideři“ turnaje Michal Hanák a nejmladší účastník Pepík Drahoňovský o sedmé místo. Pepa se držel, ale nakonec s Michalem prohrál. Přesto si zaslouží velkou pochvalu, neboť ve všech partiích bojoval statečně a jako jediný žák z jiné třídy, nejmladší, šesťák, odolával osmákům velmi dlouho.

    Závěrem konstatuji, že všech osm hráčů na čtyřech šachovnicích bylo tak potichu, že jsem si nebyl jist, zda jsem skutečně v naší škole. Škoda, že jen při partiích šachu. Nešlo by to i při běžné výuce?

    Sladká odměna pro všechny hráče udělala tečku za prvním ročníkem vánočního turnaje v šachu. Tak zase za rok.

    A ještě pro úplnost výsledky 1. ročníku vánočního turnaje v šachu:

 

                   1. místo     Zdeněk  MATYSKA                   VIII.B

                   2. místo      Michal  DENK                          VIII.B

                   3. místo      Pavel  DRAHOŇOVSKÝ         VIII.B

                   4. místo      Kamil  HÝBL                            VIII.B

                   5. místo      Josef  TICHÝ                           VIII.B

                   6. místo      Míša  HREVUŠOVÁ                VIII.B

                   7. místo      Michal  HANÁK                       VIII.B

                   8. místo      Josef  DRAHOŇOVSKÝ         VI.A

 

 

                                                        Vesnický učitel     M. Beran